برگزاری سومین جلسه کمیته تخصصی اطلاعات مکانی

برگزاری سومین جلسه کمیته تخصصی اطلاعات مکانی

سومین جلسه كميته تخصصي اطلاعات مكاني با حضور مديران و كارشناسان تعدادي از دستگاه­هاي اجرايي عضو برگزار شد .

به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در اين جلسه، وحيد طيفوری  معاون آمار و اطلاعات سازمان ضمن اشاره به فعالیت­های انجام ­گرفته در خصوص راه­ اندازیSDI  استان گیلان با استفاده از سامانه زیرساخت داده­ مکانی سازمان نقشه­ برداری کشور اظهار داشت: طبق مصوبات جلسه گذشته مقرر شده بود هر یک از دستگاه­هاي اجرايي عضو كميته، گزارش مربوط به وضعیت موجود و اقدامات انجام­ گرفته در حوزه نقشه و اطلاعات مكاني خود را همراه با  پيشنهادات مربوط به اجراي هرچه بهتر وظايف کمیته و انتخاب مشاور مناسب را ظرف مدت يك هفته از تشكيل آن جلسه به این سازمان ارسال دارند که متأسفانه علی­رغم پیگیری­های انجام آمده، صرفاً سه دستگاه  گزارش خود را ارسال داشتند.

وی در خصوص روند راه ­اندازی آزمایشی SDI استان گیلان عنوان داشت: طبق  پیگیری ­های انجام شده و هماهنگی ­های بعمل آمده با شرکت سهامی آب منطقه ­ای و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان گیلان تاکنون سرویس­های داده مربوط به بیش از 50 لایه اطلاعاتی با سطح دسترسی تعریف شده و محدود و بدون انجام هزینه‌های سخت ‌افزاری، بر روی ژئوپورتال سازمان نقشه­ برداری کشور قرار گرفته و انتقال دانش فنی و اجرایی کار با همکاری شایسته همکاران اداره کل زیر ساخت داده‌های مکانی سازمان نقشه برداری، به همکاران سازمان صورت گرفته است. امید است با انجام پیگیر ی­ها و همکاری بیش­تر، بتوان سرویس­ های داده مربوط به لایه ­های اطلاعاتی بیشتری را با همکاری دو دستگاه اجرایی مذکور و سایر دستگا­ه­ ها بر روی سامانه سازمان نقشه­ برداری کشور بارگذاری نمود.

در ادامه مهندس احمدیه، مدیرکل سامانه ­ها و زیرساخت اطلاعات مکانی سازمان نقشه­ برداری کشور در خصوص طراحی و راه ­اندازی زیرساخت داده مکانی آن سازمان به ایراد سخنرانی پرداخت.

 وی با بیان این مقدمه که پیشرفت‌های حاصل در تکنولوژی، موجب فزونی و تزاید چشم­گیر حجم داده­ ها شده است؛ ساماندهی داده­­ ها  به منظور استفاده بهینه از آن­ها در امر مدیریت، برنامه ­ریزی و تصمیم ­گیری را امری ضروری دانست.

12

احمدیه افزود: با توجه به این­که تهیه و جمع­ آوری داده­ها، علی­ الخصوص داده ­های مکانی، پیچیده، زمان­بر و پرهزینه است؛ تبادل و به اشتراک­ گذاری آ­ن­ها گامی موثر در راستای هم افزایی داد­ه ­ها و جلوگیری از دوباره­ کاری، موازی ­کاری و اتلاف منابع است.

مدیرکل سامانه ­ها و زیرساخت اطلاعات مکانی سازمان نقشه ­برداری کشور تصریح کرد: عدم وجود یک مکانیزم مشخص در جستجو و ارزیابی داده­ های مکانی موجود در سطح کشور از جمله عوامل مهمی است که باعث می­شود کاربران اطلاعات مکانی به تهیه و تولید مجدد داده ­های مکانی مورد نیاز خود با استانداردها، فرمت­ ها و محیط ­های نرم ­افزاری مختلف بپردازند که این امر سبب ایجاد ناهمگونی داده ­های مکانی و ایجاد مشکل در تلفیق و استفاده از آن­ها می­گردد.

وی در ادامه با بیان اینکه استفاده از SDI راهکار حل مشکلات مذکور است خاطرنشان کرد: یک SDI از المان­های مختلفی همچون: سازمان­ها، کاربران، تولیدکنندگان، سیاست­گذاران، استانداردها، شبکه­های دسترسی تشکیل شده است. عدم توجه کافی به هر یک از این عناصر و تعاریف­آن­ها سبب می­شود پیاده­ سازی و اهداف مرتبط با SDI با مشکل مواجه شود.

احمدیه افزود: همان­­گونه که تولید وجمع ­آوری داده­های مکانی در یک بازه زمانی بلندمدت صورت می­پذیرد، ساماندهی آن­ها نیز زمان­بر است و لذا نباید به SDI بعنوان پروژه­ای کوتاه مدت نگریست.

وی به فعالیت­های انجام­ شده در سازمان نقشه ­برداری کشور در زمینه پیاده­ سازی SDI اشاره کرد و اظهار داشت: “سازمان نقشه ­برداری کشور در خصوص پیاده ­سازی زیرساخت داده مکانی، استانداردها و مستندات مختلفی را تهیه نموده و  سعی شده است در پیاده ­سازی و ایجاد SDI  وابستگی به پلت­ فرم­ها و نرم ­افزارها حذف گردد و معماری مورد استفاده در این زیرساخت، بر اساس نرم ­افزارهای متن باز باشد. معماری کار این سامانه از نوع توزیع ­یافته و  Service Oriented است.

احمدیه اضافه کرد: در این معماری، داده مکانی متعلق به هر دستگاه­ اجرایی صرفاً در اختیار همان دستگاه قرار دارد و صرفاً سرویس­های داده مکانی در اختیار سایر کاربران قرار می­گیرد. ضمناً مسوول و متولی بهنگام ­رسانی داده ­های مکانی خود دستگاه اجرایی می­باشد.

مدیرکل سامانه ­ها و زیرساخت اطلاعات مکانی سازمان نقشه ­برداری کشور گفت: سرویس­های این سامانه، به علت رعایت برخی محدودیت­ هادر حال حاضر فقط سرویس نمایشی است، ولی هیچ مشکلی از نظر کار کردن با سرویس­های داده­ای مانند WFS ندارد. برای متادیتا از استانداردهای ISO و برای کاتالوگ سرویس­ها از استانداردهای OGC یا CSW استفاده شده است. د

وی ادامه داد: در این سامانه، برای ساخت سرویس از نرم­افزارهای geoserver  وmapserver  و برای فراداده از نرم­افزار geonetwork و نهایتاً برای ساخت ژئوپرتال از نرم­افزار geonode استفاده شده است که تمامی این نرم ­افزارها متن ­باز و رایگان هستند. از این رو امکان افزودن سایر سرویس­های خاص و مورد نیاز کاربران و سازمان­ها برای انجام امور اجرایی و برنامه‌ریزی فراهم است. ‌در حال حاضر این سامانه به ارائه سرویس­های داده­ای لایه ­های اطلاعاتی مربوط به دستگاه­ های اجرایی مختلف همچون: شهرداری کرج، سازمان­های مدیریت و برنامه ­ریزی استان­های گیلان، مازندران، زنجان و… می­پردازد. همچنین امکان استفاده از آخرین نقشه‌های پایه کشور و استان‌ها فراهم شده است.”

در ادامه نشست مهندس قاسملو ،کارشناس اداره کل سامانه­ها و زیرساخت اطلاعات مکانی سازمان نقشه­برداری کشور، با اشاره به این­که دسترسی به سامانه SDI سازمان نقشه برداری کشور از طریق http://iransdi.ir   امکان­پذیر است؛ توضیحات جامعی را در خصوص نحوه کار با سامانه مذکور ارائه و به سوالات و ابهامات افراد حاضر در جلسه پاسخ داد.

About the Author

ارسال پاسخ